Strona: PCI - wstępny nabór tematów projektów B+R / Oferta dla przemysłu

2017-12-12
, red.  Sławomir Stec

Szanowni Państwo

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza przystępuje do dużego przedsięwzięcia jakim jest „Podkarpackie Centrum Innowacji” (PCI). Centrum ma być jednym z ogniw podkarpackiego systemu innowacji. Model działania PCI opierać się będzie na trzech platformach. Pierwszą platformą będzie Waloryzacja projektów B+R, w której mają być rozwijanie i finansowane innowacyjne projekty badawcze i rozwojowe wysokiego ryzyka. Platforma ta jest tworzona dla uczelni i zespołów badawczych. Druga platforma to nawiązywanie współpracy między biznesem a nauką oraz realizacja przez uczelnie badań zleconych na rzecz przedsiębiorstw. Z kolei trzecia platforma, tzw. ProtoLab, to miejsce eksperymentowania dla studentów. Dzięki niej, możliwa będzie realizacja własnych projektów badawczych, budowania prototypów, przygotowania ofert i prezentacji biznesowych.

Planowane rozpoczęcie działalności PCI, które finansowany będzie m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego przewidziane jest na początek 2018 roku.

Wspomniana powyżej Platforma I o roboczej nazwie „Waloryzacja projektów B+R”, w której PCI będzie finansować wybrane projekty B+R poprzez mechanizm mikro grantów finansowanych z RPO WP 2014-2020. Wspomniany etap będzie składać się z dwóch części:

• MIKROGRANTY PoP (Proof of Principle) (planowana kwota ogółem przeznaczona na działanie: 3,4 mln – 2018 r. – 4,2 mln zł 2022 r.) Wczesna weryfikacja pomysłu - w tej fazie, w szczególności, realizowane są następujące zadania: badania przemysłowe i stosowane, wstępna ocena potencjału projektu, analizy otoczenia konkurencyjnego, zdefiniowanie planu badawczego i pierwszych kamieni milowych rozwoju projektu.
  • MIKROGRANTY PoC (Proof of Concept) (planowana kwota ogółem przeznaczona na działanie:2,4 mln – 2018 r. – 4,4 mln zł 2022 r.), weryfikacja pomysłu. W tej fazie realizowane są zwykle badania przemysłowe i stosowane, których wyniki (jeśli pozytywne) w typowych sytuacjach umożliwią pełne zgłoszenie patentowe lub przejście do fazy międzynarodowej zgłoszenia pierwszeństwa w trybie PCT

W związku z powyższym, celem zaplanowania harmonogramów i budżetu PCI na pierwsze lata działalności zwracamy się do Państwa już teraz z prośbą o przedstawienie przykładowych tematów planowanych projektów badawczo-rozwojowych, które byłyby możliwe do finansowania przez PCI i na które chcielibyście Państwo dostać dofinansowanie. Planuje się, że minimalna wartość projektu będzie wynosić 30 000 PLN, zaś maksymalna 1 500 000 PLN. Warunkiem niezbędnym otrzymania grantu jest komercjalizacja wyników badań (pod tym katem projekt będzie prowadzony i oceniany przez specjalistów).  Możliwe są minimum dwa warianty komercjalizacji:

1. Sprzedaż licencji – PCI, uczelnia macierzysta, zespół naukowy udzielają licencji i wszyscy uczestniczą w przychodach zgodnie z przyjętym wcześniej podziałem. Udział PCI w zależności od wniesionych zasobów (10-25%).
  2. Utworzenie start-up (spin-off, spin-out). W tym wariancie PCI staje się opiekunem wchodząc
    w tzw. opcje – podobnie uczelnie obejmują opcje.

Na chwilę obecną nie planuje się ograniczać zakresu dziedzin, w których będą finansowane projekty, jednak pierwszeństwo będą miały projekty wpisujące się w Inteligentne Specjalizacje naszego województwa.

Na orientacyjne zgłoszenia tematów, wraz z celem, wariantem komercjalizacji i szacunkową wartością projektu (prowadzonych badań), a także obecnym poziomem TRL  oczekujemy do 20 grudnia br. pod adresem mailowym: citt@prz.edu.pl

O dalszych pracach przy powstającym Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI) będziemy informować Państwa na bieżąco.