Strona: Nowa inicjatywa NCBR na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami / Oferta dla przemysłu

Nowa inicjatywa NCBR na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami

2020-05-19

Agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego ogłosiła nowy konkurs „Rzeczy są dla ludzi”. Budżet realizowanej w ramach rządowego programu „Dostępność Plus” inicjatywy to 40 mln zł.

Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” dzięki szeroko zakrojonemu zakresowi tematycznemu otwiera przed naukowcami
i przedsiębiorcami możliwość realizacji ciekawych projektów mających na celu zapewnienie lub zwiększenie dostępności. Zasady konkursu dają dużą elastyczność w zaplanowaniu przedmiotu i zakresu prac, miejsca realizacji projektu - może to być dowolne z województw - oraz w doborze partnerów. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć m.in.:

1. narzędzi i rozwiązań ICT, np. przyjaznych dla osób ze szczególnymi potrzebami interfejsów urządzeń codziennego użytku,
  2. technologii zapewniających pełny dostęp do dóbr kultury w czasie rzeczywistym,
  3. rozwiązań wspomagających osoby z niepełnosprawnością intelektualną w samodzielnym poruszaniu się
    w przestrzeni publicznej,
  4. projektowania i ergonomii mebli, w tym mebli sensorycznych,
  5. rozwiązań wspierających kształcenie studentów, w tym studentów uczelni artystycznych,
  6. technologii wspomagających samodzielność funkcjonowania osób starszych, w szczególności w miejscu ich zamieszkania oraz
  7. opracowania, m.in. w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego, standardów dostępności dla przestrzeni publicznej, środków transportu oraz usług powszechnych.

Minimalna wartość projektu (kosztów kwalifikowalnych) to 200 tys. zł, a maksymalna to 3 mln zł. Dofinansowanie można uzyskać zarówno na realizację badań przemysłowych i - wymaganych w projekcie - prac rozwojowych, jak i na realizację prac przedwdrożeniowych. Wartość tych ostatnich nie może przekroczyć 50% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Poziom dofinansowania z NCBR dla przedsiębiorców wynosi do 80% wartości kosztów badań przemysłowych, do 60% wartości kosztów prac rozwojowych i do 90% wartości kosztów prac przedwdrożeniowych. Dla jednostek naukowych to aż do 100% kosztów ponoszonych na realizację wszystkich tych typów prac.

Nabór wniosków prowadzony będzie od 8 czerwca do 25 września 2020 roku (do godziny 16:00).

Szczegółowe informacje dot. konkursu znajdują się na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło aktualności: link