W dniu 3 marca br. w Ministerstwie Rozwoju odbyły się konsultacje dotyczące prac koncepcyjnych nad uruchomieniem konkursu finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, którego celem będzie wsparcie kadr dla przemysłu motoryzacyjnego poprzez uruchomienie "krótkich cykli kształcenia" - odpowiadających 5. poziomowi Polskich Ram Kwalifikacji. Konkurs będzie finansowany w ramach Działania 4.1. Innowacje społeczne, które zakłada wypracowanie nowatorskich rozwiązań, przede wszystkim w obszarze rynku pracy.
Uczelnie będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów polegających na opracowaniu specjalistycznych programów kształcenia w obszarze istotnych dla przemysłu motoryzacyjnego oraz przetestowaniu ich w praktyce przez okres około 2 lat.
Konkurs jest adresowany jest do Uczelni kształcących na kierunkach istotnych z punktu widzenia potrzeb przemysłu motoryzacyjnego, m.in. automatyka i robotyka, elektronika, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji.
Podczas burzliwych konsultacji padły następujące propozycje:
- beneficjentami ostatecznymi będą mogli być m.in. abiturienci szkół ponadgimnazjalnych, nieposiadający świadectwa dojrzałości,
- absolwenci proponowanego cyklu kształcenia otrzymają tytuł "dyplomowanego specjalisty",
- maksymalna długość kształcenia to 4 semestry, przy ok. 120 pkt ECTS,
- struktura zajęć teoretycznych do praktycznych ma kształtować się na poziomie 50/50
Są to oczywiście propozycje podane podczas konsultacji. Obecnie Ministerstwo przystępuje do prac nad przygotowaniem konkursu, który prawdopodobnie zostanie ogłoszony w drugiej połowie roku.